Vineri, 19 septembrie 2014

Portofoliul virtual EconomicTimes.ro 24 iunie. Randament de 7,3% la jumatatea anului

Ce este portofoliul virtual al EconomicTimes.ro

Portofoliul virtual al EconomicTimes.ro a fost lansat pe data de 7 octombrie 2011 si este  administrat de editorul publicatiei, Cristian Dumitru.

Strategia pe care o voi pune in practica este una de administrare activa a portofoliului in vederea obtinerii de randamente peste media pietei (indicilor bursieri).  In vederea realizarii acestui obiectiv ma voi folosi de doua componente si anume: 1) un timing eficient al pietei pe termen mediu (6 luni – un an) prin pozitionarea pe cash atunci cand intuiesc ca piata urmeaza sa scada si reintrarea la cumparare cand anticipez ca piata va creste 2) printr-o selectie a actiunilor in cadrul portofoliului pe care le consider ca avand perspective mai bune de crestere decat actiunile  incluse in structura indicilor  bursieri sau devierea de la ponderile acestora in structura indicilor.

Portofoliul este unul cu caracter orientativ si nu ne asumam raspunderea pentru deciziile de investitii pe care le veti lua pe baza acestui material iar autorii siteului isi rezerva dreptul de a detine la anumite momente actiuni prezentate in aceasta sectiune.

Istoric portofoliu

DataCashActiuni
8 Oct. 201110.000 RON0 RON
Sold 24 ian. 20125,3 RON9.994,7 RON
Sold 22 mar. 201210.104 RON0 RON
Sold 21 sep. 20120 RON10.778 RON
Sold 21 oct. 20124.412,5 RON6.386   RON
Sold 28 dec. 201228,9 RON11.441 RON
Sold 21 mar. 201312.528 RON0 RON
Sold 11 iun. 20135 RON12.473 RON
Sold 25 nov. 201314.080 RON0 RON
Sold 24 iun 2014 – final zi395 RON14.640 RON
Randament mediu anualizat de la lansare16,00% 
Randament portofoliu de la lansare incluzand comisioane de tranzactionare50,35% 
Randament indici in aceeasi perioada (8 oct. 2011 –  24 iun. 2013)
BET49,61%
BET-FI72,48%
BET-XT52,19%

 

Structura portofoliu
% portofoliuPret achizitie Valoare (lei)EvolutieBeta (indice volatilitate)
Petrom (SNP)7,8%0,4651.175,31,1%0,95
SIF Banat-Crisana (SIF1)15,4%1,22152.312,0-5,4%1,75
SIF Moldova (SIF2)17,2%1,31852.584,02,2%1,74
Romgaz Medias (SNG)9,0%33,091.360,02,8%0,8
Transgaz Medias (TGN)13,1%183,251.975,07,8%0,84
BRD Societe Generale (BRD)8,5%8,81.281,04,0%1,18
Compa Sibiu (CMP)7,8%0,55951.180,05,5%1,57
Banca Carpatica (BCC)6,4%0,068961,5-5,7%0,8
Rompetrol Well Serv. (PTR)6,9%0,511.039,01,9%0,61
EBDAXTL285,1%72772,07,2%5,4
Cash2,6%395,0
Total100,0% 15.034,77,31%1,42

 

Context de piata

Bursa a avut o evolutie favorabila in ultima luna, sustinuta de cresterile de pe bursele din regiune si maximele istorice atinse de pietele mature. Din februarie  portofoliul virtual EcomomicTimes.ro a adus un randament de 7,3%.

Cresterea expunerii pe actiunile SIF Banat-Crisana si SIF Moldova, care au suferit anterior corectii importante a dat rezultate multumitoare, ambele cotatii inregistrand un reviriment in ultima luna. Pozitia de cumparare pe indicele DAX a adus de asemenea un mic profit.

Seful Bancii Centrale Europene pare ca a convins investitorii de pe burse ca are situatia sub control dupa ce a anuntat masuri fara precedent pe plan european. Dobanzile foarte scazute la euro sunt menite sa incurajeze fluxurile de bani in active mai riscante, cum sunt actiunile si totodata sa dea un impuls inflatiei, care a atins niveluri minime istorice.

Din pacate datele economice din aceasta saptamana au fost usor sub asteptari pe plan european, fapt ce ar putea frana avansul burselor in perioada urmatoare.  Industria manufacturiera da semne de slabiciune deja de mai multe luni, ceea ce nu este de bun augur, iar serviciile au marcat prima incetinire dupa multe luni de crestere.

Indicatorii nu au atins niveluri de avarie astfel incat nu cred ca exista pericolul unor corectii mai pronuntate dar o prudenta ar putea fi justificata. Ramane de vazut in ce masura aceste tendinte vor continua in lunile urmatoare.

Deocamdata am decis sa nu fac modificari in portofoliu in conditiile in care perspectiva ramane una predominant de relansare economica pe termen mediu si lung.

Strategia mea pe baza de indicatori macro a semnalat “vanzare” pentru prima data din luna ianuarie, iar strategia pe baza de medii mobile indica in continuare “cumparare”.

Intrucat indicele BET-C a fost retras de pe bursa si pentru indicele BET Plus nu exista un istoric a trebuit sa refac rezultatele strategiilor avand la baza indicele BET.

Cu noul indice, rezultatele sunt urmatoarele: din luna martie 2007 indicele BET inregistreaza un declin de 20,3%, strategia pe baza de indicatori macro are un randament pozitiv de 308,6%, iar strategia pe baza de medii mobile a adus un castig de 80,4%.

Randamentele care se puteau obtine din martie 2007 pe baza acestor strategii cu un portofoliu pe structura indicelui BET, se pot vedea mai jos. Portofoliile implica ramanerea pe actiuni (ponderi dupa structura BET) cand aceste strategii dau semnal de cumparare si vanzarea lor si pastrarea banilor cash cand semnaleaza vanzare.

randamente strategii

Ocazional voi prezenta ce semnale dau cele doua strategii si cum au evoluat ele in timp. Mai jos se poate vedea o asemenea evolutie simulata in timp a strategiilor. Randamentele din tabel nu includ dividende dar nici costuri de tranzactionare si sunt prezentate cu titlu pur demonstrativ.

strategii

Scaderile de randamente inregistrate de aceste strategii in 2010 dupa cum se poate observa pe grafic s-au datorat masurilor extraordinare de austeritate luate de guvern, respectiv evenimente extraordinare, care nu pot fi modelate intr-o strategie automata de tranzactionare. Printr-un management de portofoliu adecvat aceste pierderi pot fi, daca nu evitate ,cel putin reduse semnificativ.

2 Comentarii

  1. schumi spune:

    Felicitari pentru informatii pentru ca nici un fond mutual nu are un randament asa de bun de la inceputul anului pina acum.

  2. Cristian Dumitru spune:

    Trebuie vazut in ce masura fondurile au inregistrat sau nu dividendele pentru ca eu le-am luat in calcul inca de la data trecerii perioadei de dividende. Cand comparati cu fondurile de investitii mutuale trebuie sa aveti in vedere ca au costuri de administrare si alte costuri, pe cand acest portofoliu nu inregistreaza decat costuri de tranzactionare catre broker si impozit pe dividende, fondurile au in plus limitari de expunere.

Lasati un comentariu