Luni, 22 decembrie 2014

Portofoliul virtual EconomicTimes.ro Update 13 mai. Schimbari in portofoliu

Ce este portofoliul virtual al EconomicTimes.ro

Portofoliul virtual al EconomicTimes.ro a fost lansat pe data de 7 octombrie 2011 si este  administrat de editorul publicatiei, Cristian Dumitru.

Strategia pe care o voi pune in practica este una de administrare activa a portofoliului in vederea obtinerii de randamente peste media pietei (indicilor bursieri).  In vederea realizarii acestui obiectiv ma voi folosi de doua componente si anume: 1) un timing eficient al pietei pe termen mediu (6 luni – un an) prin pozitionarea pe cash atunci cand intuiesc ca piata urmeaza sa scada si reintrarea la cumparare cand anticipez ca piata va creste 2) printr-o selectie a actiunilor in cadrul portofoliului pe care le consider ca avand perspective mai bune de crestere decat actiunile  incluse in structura indicilor  bursieri sau devierea de la ponderile acestora in structura indicilor.

Portofoliul este unul cu caracter orientativ si nu ne asumam raspunderea pentru deciziile de investitii pe care le veti lua pe baza acestui material iar autorii siteului isi rezerva dreptul de a detine la anumite momente actiuni prezentate in aceasta sectiune.

Istoric portofoliu

DataCashActiuni
8 Oct. 201110.000 RON0 RON
Sold 24 ian. 20125,3 RON9.994,7 RON
Sold 22 mar. 201210.104 RON0 RON
Sold 21 sep. 20120 RON10.778 RON
Sold 21 oct. 20124.412,5 RON6.386   RON
Sold 28 dec. 201228,9 RON11.441 RON
Sold 21 mar. 201312.528 RON0 RON
Sold 11 iun. 20135 RON12.473 RON
Sold 25 nov. 201314.080 RON0 RON
Sold 11 mai 2013 – final zi373,5 RON13.989 RON
Randament mediu anualizat de la lansare14,77% 
Randament portofoliu de la lansare incluzand comisioane de tranzactionare43,63% 
Randament indici in aceeasi perioada (8 oct 2011 –  11 mai 2013)
BET-C21,08%
BET45,20%
BET-FI60,77%
BET-XT46,67%

 

Actiune% portofoliuPret achizitie Valoare (lei)EvolutieBeta (indice volatilitate)
Petrom (SNP)8,1%0,4651.162,50,0%0,95
SIF Banat-Crisana (SIF1)15,4%1,22152.216,0-9,3%1,75
SIF Moldova (SIF2)16,7%1,31852.398,0-4,9%1,74
Romgaz Medias (SNG)9,7%33,091.395,65,4%0,8
Transgaz Medias (TGN)14,2%183,252.039,011,3%0,84
BRD Societe Generale (BRD)8,2%8,81.171,8-4,9%1,18
Compa Sibiu (CMP)7,8%0,55951.120,00,1%1,57
Banca Carpatica (BCC)6,8%0,068970,5-4,9%0,8
Rompetrol Well Serv. (PTR)7,2%0,511.040,02,0%0,61
EBDAXTS333,3%53,2476,0-10,5%8,7
Cash2,6%373,5
Total100,0% 14.362,92,52%1,44

Context de piata

Astazi 11 mai am decis sa marchez un profit de 31% adus de actiunile Transelectrica pentru ca ma astept la o posibila corectie mai mare dupa trecerea datei de dividend. In loc am cumparat actiuni la SIF Banat Crisana si SIF Moldova, care se tranzactioneaza cu discounturi cred eu exagerat de mari fata de valoarea reala a activelor din portofoliu.
Din februarie  portofoliul virtual EcomomicTimes.ro a adus un randament de 2,5% desi din tabel nu ar parea acest lucru, multe actiuni fiind pe minus, dar trebuie avut in vedere ca doua pozitii care au fost marcate cu castiguri de peste 30%, pe indicele DAX si Transelectrica, nu se mai regasesc in tabel.

Indicele german DAX a ramas sub pragul istoric de 9.750 de puncte, astfel ca persista inca riscul unei corectii, motiv pentru care am pastrat pozitia mica de vanzare pe acest indice.

Datele economice de pe plan european au fost peste asteptarile analistilor, fapt ce a sustinut pietele in aceasta perioada.

Perspectivele raman in continuare pozitive cel putin la nivelul bursei autohtone.

Update 13 mai

Petrom (SNP)8,0%0,4651.148,8-1,2%0,95
SIF Banat-Crisana (SIF1)15,5%1,22152.230,0-8,7%1,75
SIF Moldova (SIF2)16,9%1,31852.428,0-3,7%1,74
Romgaz Medias (SNG)9,7%33,091.390,45,0%0,8
Transgaz Medias (TGN)14,1%183,252.030,010,8%0,84
BRD Societe Generale (BRD)8,0%8,81.156,4-6,1%1,18
Compa Sibiu (CMP)8,3%0,55951.199,07,1%1,57
Banca Carpatica (BCC)6,8%0,068973,5-4,6%0,8
Rompetrol Well Serv. (PTR)7,3%0,511.050,02,9%0,61
EBDAXTL285,0%72720,00,0%5,8
Cash0,3%45,9
Total100,0% 14.371,92,58%1,45

Astazi 13 mai am decis sa inchid pozitia short pe indicele german DAX si sa deschid una de cumparare pe acelasi indice datorita semnalelor pozitive date de spargerea pragului maxim istoric pe acest indice pentru prima data din luna ianuarie, anuland posibilitatea unei intoarceri de trend. Trebuie spus ca de mai multe luni de zile indicele evolua intr-un canal mai degraba descendent, insa recent a iesit din acel canal si pare ca si-a reluat trendul ascendent.

Mizam pe un scenariu cu o perioada de corectii dupa cresterile de anul trecut insa piata germana a avut o evolutie atipica de consolidare pe o tendinta de stagnare in ultimele luni care s-a concretizat cu atingerea astazi a unui nou maxim.

Cresterea de la inceputul anului a indicelui ramane  modesta, undeva la 2%.

Strategia mea pe baza de indicatori macro a semnalat “cumparare” pentru a patra luna consecutiv in luna mai, iar strategia pe baza de medii mobile indica in continuare “cumparare”.

Randamentele care se puteau obtine din martie 2007 pe baza acestor strategii cu un portofoliu pe structura indicelui BET-C, se pot vedea mai jos. Portofoliile implica ramanerea pe actiuni (ponderi dupa structura BET-C) cand aceste strategii dau semnal de cumparare si vanzarea lor si pastrarea banilor cash cand semnaleaza vanzare.

randamente strategii

Ocazional voi prezenta ce semnale dau cele doua strategii si cum au evoluat ele in timp. Mai jos se poate vedea o asemenea evolutie simulata in timp a strategiilor. Randamentele din tabel nu includ dividende dar nici costuri de tranzactionare si sunt prezentate cu titlu pur demonstrativ.

strategii

Scaderile de randamente inregistrate de aceste strategii in 2010 dupa cum se poate observa pe grafic s-au datorat masurilor extraordinare de austeritate luate de guvern, respectiv evenimente extraordinare, care nu pot fi modelate intr-o strategie automata de tranzactionare. Printr-un management de portofoliu adecvat aceste pierderi pot fi, daca nu evitate ,cel putin reduse semnificativ.

Lasati un comentariu