Miercuri, 11 februarie 2015

Portofoliul virtual EconomicTimes.ro 25 august. Am trecut pe cash in asteptarea unor posibile corectii

Ce este portofoliul virtual al EconomicTimes.ro

Portofoliul virtual al EconomicTimes.ro a fost lansat pe data de 7 octombrie 2011 si este  administrat de editorul publicatiei, Cristian Dumitru.

Strategia pe care o voi pune in practica este una de administrare activa a portofoliului in vederea obtinerii de randamente peste media pietei (indicilor bursieri).  In vederea realizarii acestui obiectiv ma voi folosi de doua componente si anume: 1) un timing eficient al pietei pe termen mediu (6 luni – un an) prin pozitionarea pe cash atunci cand intuiesc ca piata urmeaza sa scada si reintrarea la cumparare cand anticipez ca piata va creste 2) printr-o selectie a actiunilor in cadrul portofoliului pe care le consider ca avand perspective mai bune de crestere decat actiunile  incluse in structura indicilor  bursieri sau devierea de la ponderile acestora in structura indicilor.

Portofoliul este unul cu caracter orientativ si nu ne asumam raspunderea pentru deciziile de investitii pe care le veti lua pe baza acestui material iar autorii siteului isi rezerva dreptul de a detine la anumite momente actiuni prezentate in aceasta sectiune.

Istoric portofoliu

DataCashActiuni
8 Oct. 201110.000 RON0 RON
Sold 24 ian. 20125,3 RON9.994,7 RON
Sold 22 mar. 201210.104 RON0 RON
Sold 21 sep. 20120 RON10.778 RON
Sold 21 oct. 20124.412,5 RON6.386   RON
Sold 28 dec. 201228,9 RON11.441 RON
Sold 21 mar. 201312.528 RON0 RON
Sold 11 iun. 20135 RON12.473 RON
Sold 25 nov. 201314.080 RON0 RON
Sold 24 iun 2014 – final zi395 RON14.640 RON
Sold 25 aug. 2014 – final zi15.996 RON0 RON
Randament mediu anualizat de la lansare17,44% 
Randament portofoliu de la lansare incluzand comisioane de tranzactionare59,96% 
Randament indici in aceeasi perioada (8 oct. 2011 –  25 aug. 2014)
BET-Plus (ex BET-C)26.73%
BET54,72%
BET-FI79,33%
BET-XT57,39%

Context de piata

Bursa a avut parte in ultimele doua luni de cresteri destul de importante la nivelul indicilor bursieri, avansurile cotatiilor survenind mai ales in randul companiilor care au raportat rezultate peste asteptari la jumatatea anului.

Portofoliul virtual EconomicTimes.ro a adus de la inceputul anului un randament de 13,6%, mult peste performanta generala a pietei, care a crescut cu 8,45% la nivelul indicelui BET.

Actiunile castigatoare pe care am mizat au fost in ultimele luni SIF Moldova, care ne-a adus un plus de 16,1%, Romgaz (9,3%), Transgaz Medias, cu un rezultat pozitiv de 20,2%, Compa Sibiu (19,7%) si Banca Carpatica, care au urcat cu 11,9% de la includerea lor in portofoliu la inceputul anului.

Totusi contextul macro economic extern nu este unul foarte incurajator, fiind posibile anumite corectii temporare in perioada urmatoare, motiv pentru care am decis sa vand toate actiunile si sa trec pe cash.

Pentru cei care vor sa stie cum a evoluat portofoliul de actiuni pana la lichidarea sa ulterioara am postat totusi structura acestuia avand la baza preturile de inchidere de astazi, 25 august.

Actiune% portofoliuPret achizitieValoare (lei)EvolutieBeta (indice volatilitate)
Petrom (SNP)7.5%0.4651,202.53.4%0.97
SIF Banat-Crisana (SIF1)15.6%1.22152,514.02.9%1.31
SIF Moldova (SIF2)18.4%1.31852,950.016.1%1.29
Romgaz Medias (SNG)9.0%33.091,446.49.3%0.8
Transgaz Medias (TGN)13.7%183.252,202.020.2%0.88
BRD Societe Generale (BRD)7.6%8.81,225.0-0.6%1.07
Compa Sibiu (CMP)8.3%0.55951,340.019.7%1.2
Banca Carpatica (BCC)7.1%0.0681,141.511.9%0.78
Rompetrol Well Serv. (PTR)6.8%0.511,098.07.6%0.86
EBDAXTL283.5%72560.0-22.2%7.7
Cash2.5%395.0
Total100.0%16,074.414.16%1.27

Trebuie sa aveti in vedere ca anumite pozitii care au adus castiguri de peste 30%, precum Transelectrica si long DAX, au fost marcate pe parcursul anului si nu se mai regaseau in portofoliu, insa au contribuit la performanta de asamblu din acest an.

Datele economice de pe plan european au continuat sa surprinda negativ analistii, in timp ce inflatia a atins un nou nivel minim, semn ca cererea este prea scazuta pentru a impulsiona cresterea preturilor.

Situatia este total diferita in SUA, unde datele economice au fost peste asteptari, iar bursa americana a atins un nou maxim istoric, indicele S&P 500 depasind pragul de 2.000 de puncte pentru prima data in istorie.

 

6 Comentarii

  1. adela spune:

    Felicitari pentru randament, dar nu credeti ca era bine sa mai asteptati o perioada? Indicatorii tehnici inca nu prezinta semnale de vanzare pe majoritatea simbolurilor din portofoliu. Sau nu era mai bine sa lichidati doar anumite pozitii din portofoliu?

  2. Ciprian spune:

    te urmaresc de ceva vreme si cred ca faci o treaba superba. Linistit poti scoate profit doar urmarind analizele tale.

  3. Cristian Dumitru spune:

    Multumesc pentru aprecieri. Voi incerca sa fac acelasi lucru si pe viitor. Am sustinut mereu investitiile pe bursa si faptul ca exista oameni intersati de acest lucru si pot sa-i ajut ma bucura nespus.

  4. Christian spune:

    Cam devreme pe cash…spun eu post factum.:) Ce planuri mai ai?

  5. Cristian Dumitru spune:

    Scuze pentru faptul ca raspund cu intarziere, dar intre timp cred ca piata a raspuns deja in locul meu la intrebarea ta :)
    Am fost destul de ocupat si conditiile au ramas aceleasi motiv pentru care nu am facut un update de ceva timp.
    Promit sa revin.

  6. Cristian Dumitru spune:

    Imi cer scuze dar din cauza timpului tot mai putin pe care il am la dispozitie ma simt obligat sa pun capat cel putin temporar Portofoliului Virtual.
    Mult succes tuturor.

Lasati un comentariu