Vineri, 12 decembrie 2014

Portofoliul virtual EconomicTimes.ro 26 martie.

Ce este portofoliul virtual al EconomicTimes.ro

Portofoliul virtual al EconomicTimes.ro a fost lansat pe data de 7 octombrie 2011 si este  administrat de editorul publicatiei, Cristian Dumitru.

Strategia pe care o voi pune in practica este una de administrare activa a portofoliului in vederea obtinerii de randamente peste media pietei (indicilor bursieri).  In vederea realizarii acestui obiectiv ma voi folosi de doua componente si anume: 1) un timing eficient al pietei pe termen mediu (6 luni – un an) prin pozitionarea pe cash atunci cand intuiesc ca piata urmeaza sa scada si reintrarea la cumparare cand anticipez ca piata va creste 2) printr-o selectie a actiunilor in cadrul portofoliului pe care le consider ca avand perspective mai bune de crestere decat actiunile  incluse in structura indicilor  bursieri sau devierea de la ponderile acestora in structura indicilor.

Portofoliul este unul cu caracter orientativ si nu ne asumam raspunderea pentru deciziile de investitii pe care le veti lua pe baza acestui material iar autorii siteului isi rezerva dreptul de a detine la anumite momente actiuni prezentate in aceasta sectiune.

Istoric portofoliu

DataCashActiuni
8 Oct. 201110.000 RON0 RON
Sold 24 ian. 20125,3 RON9.994,7 RON
Sold 22 mar. 201210.104 RON0 RON
Sold 21 sep. 20120 RON10.778 RON
Sold 21 oct. 20124.412,5 RON6.386   RON
Sold 28 dec. 201228,9 RON11.441 RON
Sold 21 mar. 201312.528 RON0 RON
Sold 11 iun. 20135 RON12.473 RON
Sold 25 nov. 201314.080 RON0 RON
Sold 26 mar. 2013 – final zi14 RON13.745 RON
Randament mediu anualizat de la lansare13,57% 
Randament portofoliu de la lansare incluzand comisioane de tranzactionare37,46% 
Randament indici in aceeasi perioada (8 oct 2011 –  26 mar. 2013)
BET-C16,6%
BET38,79%
BET-FI70,63%
BET-XT43,3%

 

 Actiune% portofoliuPret achizitie Valoare (lei)EvolutieBeta (indice volatilitate)
Petrom (SNP)8,0%0,4651.097,5-5,6%0,95
SIF Banat-Crisana (SIF1)8,3%1,3351.136,0-14,9%1,75
SIF Moldova (SIF2)9,3%1,4381.285,0-10,6%1,74
Romgaz Medias (SNG)9,7%33,091.339,61,2%0,8
Transgaz Medias (TGN)14,3%183,251.959,06,9%0,84
Transelectrica (TEL)12,2%15,141.682,011,1%0,74
BRD Societe Generale (BRD)8,4%8,81.148,0-6,8%1,18
Compa Sibiu (CMP)7,8%0,55951.072,0-4,2%1,57
Banca Carpatica (BCC)6,8%0,068930,0-8,8%0,8
Rompetrol Well Serv. (PTR)7,1%0,51972,0-4,7%0,61
EBDAXTL298,1%33,31.110,011,1%9,23
Cash0,1%14,4
Total100,0% 13.745,5-1,89%1,73

Context de piata

Valoarea portofoliului economictimes.ro a scazut cu 1,9% de la reluarea expunerii in luna februarie datorita unor factori perturbatori si neasteptati la nivel intern si international printre care se numara declansarea crizei din Ucraina si anexarea Crimeei de catre Rusia, ruperea USL si inlocuirea mai multor ministri, propunerile de dividend sub asteptari de la SIF-uri si declaratiile Fed privind cresterea mai deveme decat era anticipa a ratelor de dobanda.
Acesti factori sunt de natura temporara astfel ca este de asteptat ca impactul lor sa se diminueze in timp si piata sa revina usor din nou pe crestere.

Indicatorii macro la nivelul zonei euro au fost in linie cu asteptarile analistilor, fara mari surprize. Voi urmari in continuare cu atentie aceste evolutii, datele din ultima perioada aratand un tablou destul de mixt, cu o Europa a carei crestere economica isi revine foarte greu.

Pentru primul trimestru este asteptata o crestere modesta, de 0,5% a PIB-ului zonei euro, fata de 0,3% in trimestrul IV din 2013.
Inflatia a continuat sa scada fapt ce ofera BCE spatiu mai mare de a stimula economia zonei euro, care speram sa influenteze pozitiv si cresterea economica a Romaniei, dependenta de fluxurile de capital din afara.

Strategia mea pe baza de indicatori macro a semnalat in continuare “cumparare” pentru luna aprilie, iar strategia pe baza de medii mobile indica “cumparare”.

Update 4 aprilie – final zi

  Actiune% portofoliuPret achizitie Valoare (lei)EvolutieBeta (indice volatilitate)
Petrom (SNP)7,8%0,4651.102,5-5,2%0,95
SIF Banat-Crisana (SIF1)7,8%1,3351.112,0-16,7%1,75
SIF Moldova (SIF2)9,0%1,4381.283,0-10,8%1,74
Romgaz Medias (SNG)9,5%33,091.344,01,5%0,8
Transgaz Medias (TGN)13,9%183,251.974,57,7%0,84
Transelectrica (TEL)11,9%15,141.690,011,6%0,74
BRD Societe Generale (BRD)8,4%8,81.190,0-3,4%1,18
Compa Sibiu (CMP)7,5%0,55951.070,0-4,4%1,57
Banca Carpatica (BCC)6,6%0,068942,0-7,6%0,8
Rompetrol Well Serv. (PTR)7,3%0,511.040,02,0%0,61
EBDAXTL2910,1%33,31.431,043,2%9,23
Cash0,1%14,4
Total100,0% 14.193,41,31%1,89

Lasati un comentariu