Joi, 27 noiembrie 2014

Portofoliul virtual EconomicTimes.ro 7 aprilie. Marcare partiala de profit

Ce este portofoliul virtual al EconomicTimes.ro

Portofoliul virtual al EconomicTimes.ro a fost lansat pe data de 7 octombrie 2011 si este  administrat de editorul publicatiei, Cristian Dumitru.

Strategia pe care o voi pune in practica este una de administrare activa a portofoliului in vederea obtinerii de randamente peste media pietei (indicilor bursieri).  In vederea realizarii acestui obiectiv ma voi folosi de doua componente si anume: 1) un timing eficient al pietei pe termen mediu (6 luni – un an) prin pozitionarea pe cash atunci cand intuiesc ca piata urmeaza sa scada si reintrarea la cumparare cand anticipez ca piata va creste 2) printr-o selectie a actiunilor in cadrul portofoliului pe care le consider ca avand perspective mai bune de crestere decat actiunile  incluse in structura indicilor  bursieri sau devierea de la ponderile acestora in structura indicilor.

Portofoliul este unul cu caracter orientativ si nu ne asumam raspunderea pentru deciziile de investitii pe care le veti lua pe baza acestui material iar autorii siteului isi rezerva dreptul de a detine la anumite momente actiuni prezentate in aceasta sectiune.

Istoric portofoliu

DataCashActiuni
8 Oct. 201110.000 RON0 RON
Sold 24 ian. 20125,3 RON9.994,7 RON
Sold 22 mar. 201210.104 RON0 RON
Sold 21 sep. 20120 RON10.778 RON
Sold 21 oct. 20124.412,5 RON6.386   RON
Sold 28 dec. 201228,9 RON11.441 RON
Sold 21 mar. 201312.528 RON0 RON
Sold 11 iun. 20135 RON12.473 RON
Sold 25 nov. 201314.080 RON0 RON
Sold 26 mar. 2013 – final zi14 RON13.745 RON
Randament mediu anualizat de la lansare14,01% 
Randament portofoliu de la lansare incluzand comisioane de tranzactionare39,26% 
Randament indici in aceeasi perioada (8 oct 2011 –  7 apr. 2013)
BET-C19,01%
BET41,97%
BET-FI68,91%
BET-XT45,37%

 

Actiune% portofoliuPret achizitie Valoare (lei)EvolutieBeta (indice volatilitate)
Petrom (SNP)8,0%0,4651.112,5-4,3%0,95
SIF Banat-Crisana (SIF1)8,0%1,3351.115,0-16,5%1,75
SIF Moldova (SIF2)9,2%1,4381.280,0-11,0%1,74
Romgaz Medias (SNG)9,8%33,091.359,22,7%0,8
Transgaz Medias (TGN)14,2%183,251.975,07,8%0,84
Transelectrica (TEL)12,1%15,141.687,011,4%0,74
BRD Societe Generale (BRD)8,4%8,81.176,0-4,5%1,18
Compa Sibiu (CMP)7,5%0,55951.050,0-6,2%1,57
Banca Carpatica (BCC)6,7%0,068937,5-8,1%0,8
Rompetrol Well Serv. (PTR)7,5%0,511.040,02,0%0,61
EBDAXTS333,8%53,2532,00,0%9,23
Cash4,8%661,5
Total100,0% 13.925,7-0,60%1,33

Context de piata

Astazi 7 aprilie am decis sa marchez profitul de 18% pe pozitia de cumparare lansata in urma cu doua luni pe indicele DAX (EBDAXTL29) si sa o inlocuiesc cu una care pariaza pe scaderea indicelui (EBDAXTS33) din cauza semnalelor puternic negative date de analiza tehnica pe acest indice, care are toate sansele sa atinga noi minme anuale.

Ideal era ca pozitia de cumparare sa ramana pe o perioada de timp mai indelungata insa conditiile din piata s-au schimbat si este posibil ca tendinta sa se inverseze, cel putin pe termen mediu.

4 Comentarii

  1. Christian spune:

    Cateva intrebari:
    1. Anticipezi scadere pe DAX si crestere pe BVB?
    2. Intentionezi sa “stai” la dividende? Intrebarea se refera mai mult la companiile la care ai deja minus, intre 4 si 17%. Eu de exemplu as fi vandut si TEL care, de regula, isi consuma rapid energia si o recupereaza greu.
    3. Mereu vad CMP in portofoliul tau. Crezi ca poti face “un timing eficient ” pe genul asta de companii care nu misca nici pe stiri bune? Am observat ca aceste companii se misca in functie de factori care n-au legatura cu piata sau in orice caz sunt puternic defazate, pe urcare mai ales. Cu alte cuvinte m-am gandit sa cumpar si eu cateva, de bani putini, cu afaceri bune si management eficient, si sa le uit…poate intr-o zi ma trezesc cu ele la pret dublu. Ca la loto…
    Multumesc.

  2. Cristian Dumitru spune:

    Salut,
    Daca scade bursa ma astept sa nu fie corectii prea puternice, cel putin momnetul de fata. Anul asta este o conjunctura economica destul de pozitiva in Romania.
    DAX a crescut mult mai puternic decat piata de la Bucuresti, este o presiune mai mare pe el acum cred.
    2) Cel mai probabil, da.
    3) Nu sunt optime, cum spui si tu, sunt bune pentru diversificare, ca nu merg mereu cu piata.
    Si asa sunt concentrari mari pe financiar, energie, sa mai fie si niste auto zic.

  3. Alex spune:

    Salut,

    Pastrezi in continuare TGN si TEL? Au crescut frumos in ultimele luni, crezi ca mai au potential?

  4. Cristian Dumitru spune:

    Salut,
    Este posibil ca TEL sa-si fi atins potentialul de crestere deocamdata.
    La Transgaz vorbim de o crestere de 8% anul asta dupa 3 ani de scaderi, inclusiv anul trecut cu 15% cand piata a crescut cu peste 20% si daca TEL a avut un an exceptional anul trecut la rezultate, TGN a avut un an normal spre mediocru, adica cu posibilitatea de mentinere a profitului anul asta, ceea ce este foarte important. De asta cred ca TGN are potential sa se duca in 280 RON, maximul anului 2011 intr-un an sau doi, daca nu se intampla ceva exceptional care sa afecteze profitabilitatea.
    Deci da, merge facut o selectie inainte de datele de dividende.

Lasati un comentariu