- economictimes.ro - http://economictimes.ro -

Portofoliul virtual EconomicTimes.ro 7 aprilie. Marcare partiala de profit

Posted By Cristian Dumitru On 7 aprilie 2014 @ 23:43 In Actiuni,Analiza de piata,Ghidul investitorului,Portofoliu virtual | 4 Comments

Ce este portofoliul virtual al EconomicTimes.ro

[1]Portofoliul virtual al EconomicTimes.ro a fost lansat pe data de 7 octombrie 2011 si este  administrat de editorul publicatiei, Cristian Dumitru.

Strategia pe care o voi pune in practica este una de administrare activa a portofoliului in vederea obtinerii de randamente peste media pietei (indicilor bursieri).  In vederea realizarii acestui obiectiv ma voi folosi de doua componente si anume: 1) un timing eficient al pietei pe termen mediu (6 luni – un an) prin pozitionarea pe cash atunci cand intuiesc ca piata urmeaza sa scada si reintrarea la cumparare cand anticipez ca piata va creste 2) printr-o selectie a actiunilor in cadrul portofoliului pe care le consider ca avand perspective mai bune de crestere decat actiunile  incluse in structura indicilor  bursieri sau devierea de la ponderile acestora in structura indicilor.

Portofoliul este unul cu caracter orientativ si nu ne asumam raspunderea pentru deciziile de investitii pe care le veti lua pe baza acestui material iar autorii siteului isi rezerva dreptul de a detine la anumite momente actiuni prezentate in aceasta sectiune.

Istoric portofoliu

DataCashActiuni
8 Oct. 201110.000 RON0 RON
Sold 24 ian. 20125,3 RON9.994,7 RON
Sold 22 mar. 201210.104 RON0 RON
Sold 21 sep. 20120 RON10.778 RON
Sold 21 oct. 20124.412,5 RON6.386   RON
Sold 28 dec. 201228,9 RON11.441 RON
Sold 21 mar. 201312.528 RON0 RON
Sold 11 iun. 20135 RON12.473 RON
Sold 25 nov. 201314.080 RON0 RON
Sold 26 mar. 2013 – final zi14 RON13.745 RON
Randament mediu anualizat de la lansare14,01% 
Randament portofoliu de la lansare incluzand comisioane de tranzactionare39,26% 
Randament indici in aceeasi perioada (8 oct 2011 –  7 apr. 2013)
BET-C19,01%
BET41,97%
BET-FI68,91%
BET-XT45,37%

 

Actiune% portofoliuPret achizitie Valoare (lei)EvolutieBeta (indice volatilitate)
Petrom (SNP)8,0%0,4651.112,5-4,3%0,95
SIF Banat-Crisana (SIF1)8,0%1,3351.115,0-16,5%1,75
SIF Moldova (SIF2)9,2%1,4381.280,0-11,0%1,74
Romgaz Medias (SNG)9,8%33,091.359,22,7%0,8
Transgaz Medias (TGN)14,2%183,251.975,07,8%0,84
Transelectrica (TEL)12,1%15,141.687,011,4%0,74
BRD Societe Generale (BRD)8,4%8,81.176,0-4,5%1,18
Compa Sibiu (CMP)7,5%0,55951.050,0-6,2%1,57
Banca Carpatica (BCC)6,7%0,068937,5-8,1%0,8
Rompetrol Well Serv. (PTR)7,5%0,511.040,02,0%0,61
EBDAXTS333,8%53,2532,00,0%9,23
Cash4,8%661,5
Total100,0% 13.925,7-0,60%1,33

Context de piata

Astazi 7 aprilie am decis sa marchez profitul de 18% pe pozitia de cumparare lansata in urma cu doua luni pe indicele DAX (EBDAXTL29) si sa o inlocuiesc cu una care pariaza pe scaderea indicelui (EBDAXTS33) din cauza semnalelor puternic negative date de analiza tehnica pe acest indice, care are toate sansele sa atinga noi minme anuale.

Ideal era ca pozitia de cumparare sa ramana pe o perioada de timp mai indelungata insa conditiile din piata s-au schimbat si este posibil ca tendinta sa se inverseze, cel putin pe termen mediu.


Article printed from economictimes.ro: http://economictimes.ro

URL to article: http://economictimes.ro/portofoliul-virtual-economictimes-ro-7-aprilie-marcare-partiala-de-profit/

URLs in this post:

[1] Image: http://economictimes.ro/portofoliul-virtual-economictimes-ro-27-iulie-cum-va-arata-luna-august-pe-burse/portof-virtual-31/

Copyright © 2010 economictimes.ro. All rights reserved.