Sambata, 20 decembrie 2014

Portofoliul virtual EconomicTimes.ro 8 februarie. Pozitionare pentru cresterea bursei

Ce este portofoliul virtual al EconomicTimes.ro

Portofoliul virtual al EconomicTimes.ro a fost lansat pe data de 7 octombrie 2011 si este  administrat de editorul publicatiei, Cristian Dumitru.

Strategia pe care o voi pune in practica este una de administrare activa a portofoliului in vederea obtinerii de randamente peste media pietei (indicilor bursieri).  In vederea realizarii acestui obiectiv ma voi folosi de doua componente si anume: 1) un timing eficient al pietei pe termen mediu (6 luni – un an) prin pozitionarea pe cash atunci cand intuiesc ca piata urmeaza sa scada si reintrarea la cumparare cand anticipez ca piata va creste 2) printr-o selectie a actiunilor in cadrul portofoliului pe care le consider ca avand perspective mai bune de crestere decat actiunile  incluse in structura indicilor  bursieri sau devierea de la ponderile acestora in structura indicilor.

Portofoliul este unul cu caracter orientativ si nu ne asumam raspunderea pentru deciziile de investitii pe care le veti lua pe baza acestui material iar autorii siteului isi rezerva dreptul de a detine la anumite momente actiuni prezentate in aceasta sectiune.

Istoric portofoliu

DataCashActiuni
8 Oct. 201110.000 RON0 RON
Sold 24 ian. 20125,3 RON9.994,7 RON
Sold 22 mar. 201210.104 RON0 RON
Sold 21 sep. 20120 RON10.778 RON
Sold 21 oct. 20124.412,5 RON6.386   RON
Sold 28 dec. 201228,9 RON11.441 RON
Sold 21 mar. 201312.528 RON0 RON
Sold 11 iun. 20135 RON12.473 RON
Sold 25 nov. 201314.080 RON0 RON
Sold 1 feb. 2013 – final zi14 RON13.995 RON
Randament mediu anualizat de la lansare15,27% 
Randament portofoliu de la lansare incluzand comisioane de tranzactionare40,1% 
Randament indici in aceeasi perioada (8 oct 2011 –  8 feb. 2013)
BET-C19,81%
BET39,94%
BET-FI84,78%
BET-XT47,31%

 

 Actiune% portofoliuPret achizitie Valoare (lei)EvolutieBeta (indice volatilitate)
Petrom (SNP)8,3%0,4651.162,50,0%0,95
SIF Banat-Crisana (SIF1)9,5%1,3351.335,00,0%1,75
SIF Moldova (SIF2)10,3%1,4381.438,00,0%1,74
Romgaz Medias (SNG)9,4%33,091.323,60,0%0,8
Transgaz Medias (TGN)13,1%183,251.832,50,0%0,84
Transelectrica (TEL)10,8%15,141.514,00,0%0,74
BRD Societe Generale (BRD)8,8%8,81.232,00,0%1,18
Compa Sibiu (CMP)8,0%0,55951.119,00,0%1,57
Banca Carpatica (BCC)7,3%0,0681.020,00,0%0,8
Rompetrol Well Serv. (PTR)7,3%0,511.020,00,0%0,61
EBDAXTL297,1%33,3999,00,0%11,86
Cash0,1%14,4
Total100,0% 14.010,00,00%1,87

Context de piata

In data de 8 februarie am decis sa reiau expunerea pe bursa in cadrul Portofoliului Economictimes.ro datorita imbunatatirii datelor macro la nivelul statelor din zona euro, care au fost peste asteptari cat si a faptului ca pietele externe dau semnale de redresare dupa o perioada scurta de corectii.

Contextul extern favorabil si imbunatatirea situatiei de pe plan local ar trebui sa sustina bursa de la Bucuresti in perioada urmatoare.

BNR a dat saptamana trecuta din nou o mana de ajutor, reducand dobanda de politica monetara la 3,5% care va sustinecreditarea. Investitiile straine directe dau semnale de asemenea de revenire.

In cadrul Portofoliului Economictimes.ro am mizat pe companii care cred ca vor raporta rezultate bune in perioada urmatoare, companii care par subevaluate raportat la dividendele pe care le vor acorda anul acesta si actiuni financiare care ar urma sa profite de pe urma reluarii creditarii.

Am decis sa acord o pondere mai mare actiunilor Transgaz in portofoliu pentru ca aici vad un pontetial mai mare de crestere in viitor datorita randamentelor mari din dividende, profiturilor in crestere si a gradului mai mare de subevaluare fata de alte companii de pe bursa.

Ma astept de asemenea la rezultate bune in special la Petrom, Transelectrica si Rompetrol Well Services.

Bancile cred ca sunt o necesitate in perioada actuala de relaxare a politicii monetare si stimulare a creditarii de catre BNR si guvern.

Pietele externe, care s-au corectat in ultima perioada cred ca isi vor relua trendul de crestere si ca urmare am luat o pozitie de cumparare pe indicele DAX (EBDAXTL29).

Strategia mea pe baza de indicatori macro a semnalat “cumparare” pentru luna februarie dupa ce in ianuarie a semnalat “vanzare” , iar strategia pe baza de medii mobile indica in continuare “cumparare”.

Randamentele care se puteau obtine din martie 2007 pe baza acestor strategii cu un portofoliu pe structura indicelui BET-C, se pot vedea mai jos. Portofoliile implica ramanerea pe actiuni (ponderi dupa structura BET-C) cand aceste strategii dau semnal de cumparare si vanzarea lor si pastrarea banilor cash cand semnaleaza vanzare.

randamente strategii

Ocazional voi prezenta ce semnale dau cele doua strategii si cum au evoluat ele in timp. Mai jos se poate vedea o asemenea evolutie simulata in timp a strategiilor. Randamentele nu includ dividende dar nici costuri de tranzactionare si sunt prezentate cu titlu pur demonstrativ.

strategii

Scaderile de randamente inregistrate de aceste strategii in 2010 dupa cum se poate observa pe grafic s-au datorat masurilor extraordinare de austeritate luate de guvern, respectiv evenimente extraordinare, care nu pot fi modelate intr-o strategie automata de tranzactionare. Printr-un management de portofoliu adecvat aceste pierderi pot fi, daca nu evitate ,cel putin reduse semnificativ.

20 Comentarii

  1. Mircea spune:

    Interesant portofoliul. Totusi, de ce ai lasat deoparte actiuni precum SIF 3 sau TLV, care de obicei se comporta bine pe raliu si ofera si dividente substantiale?

  2. Cristian Dumitru spune:

    Dividendele la SIFuri sunt o iluzie in special la SIF3 care in curand nu prea va mai avea ce vinde ca sa dea dividende. Mai are niste BRD si Petrom in portofoliu care ii ajunge sa mai repete o singura data profitul de anul trecut si apoi s-a terminat pentru ca nu mai are alte participatii lichide.
    Banca Transilvania este cea mai scumpa actiune bancara de pe bursa in momentul de fata raportat la valoarea contabila. Unii analisti au SELL pe ea.

  3. Mircea spune:

    Da, dar asa cum stii deja, la BVB fie urca toti emitenti importanti, fie se corecteaza. Analiza fundamentala este din pacate, doar complementara. Practic, singura problema care se pune este care din ei va performa sau se va corecta mai mult… Si atunci… chiar crezi ca TLV nu poate fi o optiune de luat in calcul? Oricum… din punctul meu de vedere, dividentele sunt interesante doar in ideea in care vrei sa menti o actiune in portofoliu pentru o perioada de minim 6 luni sau 1 an. Si stii prea bine, ca asta inseamna la BVB sanse mari sa ratezi randamente serioase…

  4. Cristian Dumitru spune:

    Avand in vedere ca TLV are de departe cea mai scazuta rata de credite neperformante cred ca va beneficia cel mai putin de pe urma ajutorului guvernamental indreptat spre populatia saraca indatorata si politicii de relaxare monetara a BNR. Este un pariu, vom vedea daca BRD va supraperforma.

  5. Christian spune:

    Ai lasat deoparte si FP care performeaza si fara motiv. Nu-mi explic nici eu cum dar e limpede ca sunt profesionisti acolo. Vad ca ai revenit la CMP…E in regula insa eu cred ca asta e o actiune pe care s-o tii pe termen lung pentru ca altfel pierzi momentele ei de glorie. Un mic moment de acest gen l-ai perdut dupa ultima iesire. Ce parere ai de ALR?

  6. Cristian Dumitru spune:

    FP a performat foarte bine pana acum dar i s-a cam dus potentialul. Chiar daca templeton reuseste sa aduca discountul in targetul setat de Elliott, ceea ce mi se pare aproape imposibil pentru ca Romania este o piata de frontiera si investitorii aplica discounturi in consecinta, tot ramane un potential de crestere limitat, in jur de 15% care este eliminat numai de plata impozitului pe profit de 16%. Alro a trecut printr-un soc structural de modificare a costurilor de exploatare din care nu cred ca-si va mai reveni. Pretul aluminiului este intr-adevar destul de jos si isi va reveni la un moment dat insa cine isi imagineaza ca va face profituri ca inainte se inseala. In momentul asta doar un contract urias pe aluminiul pentru industria aeronautica ar putea sa readuca Alro la gloria de odinioara.

  7. Christian spune:

    Va ganditi la stop loss?

  8. Cristian Dumitru spune:

    Nu este un eveniment care sa afecteze dinamica cererii agregate pe ansamblu la nivel regional.
    Perspectivele raman aceleasi. Bursele externe deja si-au revenit

  9. schumi spune:

    buna ziua fac o estimare ca toate sif-urile vor scadea preturile pina la ex dividend sau mcs in cazul sif 3 ;valabil si la tlv

  10. Alex spune:

    Imi pare rau dar nu mai inteleg nimic, Cristian.
    Ai vandut tot in Noiembrie 2013, ai asteptat pana in Februarie 2014 (ne-am conversat deja pe tema asta), iar acum ai cumparat.
    Din ce am inteles, deciziile tale sunt bazate pe indicatori macro la nivel global.
    Situatia este acum instabila dpdv politic (si posibil chiar economic) in Europa. Nu spun ca ai fi putut sa prevezi asta cand ai cumparat…dar ce zic acum indicatorii? Hold?

  11. Cristian Dumitru spune:

    Nu sunt globali sunt europeni, care explica o mare parte din evolutia exporturilor Romaniei, cea mai volatila componenta a PIB-ului Romaniei si au influenta asupra multiplilor de evaluare cu care sunt comparate toate actiunile romanesti la nivel european.
    Au fost scaderi de 3% de la inceputul lunii, haideti sa nu dramatizam. Scaderile n-au nicio legatura cu fundamentele care se imbunatatesc in continuare la nivel european, adica unde ne intereseaza in mod special. Banuiesc ca ceea ce a “deranjat” pietele acum pe moment sunt datele privind scaderea exporturilor Chinei cu 18% in februarie (yoy). Vezi http://www.bloomberg.com/quote/CNFREXPY:IND
    Lumea nu stie care ar putea fi consecintele unei recesiuni in China pentru ca economia Chinei creste necontenit de mai multe decenii si isi ia masuri de precautie. Este insa devreme pentru a trage asemenea concluzii de pe urma evolutiei dintr-o singura luna a unui indicator, chiar daca arata destul de rau la prima vedere.
    Crize temporare ca cea din Ucraina, ca sunt politice sau de alta natura nu pot fi anticipate si nici speculate pentru ca niciodata nu se stie ce impact vor avea sau ce durata, singurul lucru cert este ca se vor incheia la un moment dat.
    Voi monitoriza evolutia in continuare si voi lua masuri de precautie daca va fi cazul.

  12. Cristian Dumitru spune:

    Schumi, tu ziceai acum 2 luni ca SIF3 ajunge la 0.75 in martie. Cred ca predictiile tale au ceva probleme.

  13. Cristian Dumitru spune:

    Dar indicatorii tai ce zic Alex?

  14. schumi spune:

    asta era era o predictie dar daca te iei dupa predictie esti pe minus acum am vandut tot sif 3 acum o luna de zile si astept sa treca toate sifurile de ex dividend si aleg care mi se pare real pe moment daca cumparai anul trecut la 0.4555 dupa ex dividend si vindeai in perioda ianuarie aveai o creste de cel putin 40%pe ooricare dintre sifuri e adevarat?

  15. schumi spune:

    va felicit sincer pentru portofoliu ales de dvs si recomandarile de pina acum dar ati gresit ca trebuia la cumpare noe si vanzare februarie

  16. Alex spune:

    Salut Cristian,
    “indicatorii” mei :) spun ca BVB-ul reactioneaza ca un arc la toate tulburarile externe (China, Ucraina, etc) amplificat la maxim din cauza lichiditatii de 2 lei….iar din cauza asta tocmai acum e bine sa fii precaut.
    Mai exact sa nu te arunci la cumparare pe o plaja extinsa de actiuni si sa reduci expunerea pe actiuni foarte volatile (SIF-uri). Ma rog, acum SIF-urile au scazut deja masiv, dar acolo mai e si problema dividendelor asteptate (probabil ca multi sperau iarasi la dividende de 25% la SIF3 si 15% la SIF2).

    Ceea ce imi mai spun in continuare “inidicatorii” mei este ca pe termen lung (>9 luni), fiecare actiune care s-a ieftinit in momente de panica (sau de speculatie) a revenit apoi foarte puternic in urmatoarele 9-12 luni pentru a-si valorifica potentialul. Au fost f. multe exemple in acest sens in ultimii ani, incepand chiar cu criza din 2008.

    Rezumand, “indicatorii” mei spun: concentreaza-te acum sa-ti reduci riscul.
    Iar in paralel cauta companii care deja au scazut masiv dar au avut (si au) rezultate bune, dau dividende constante si sunt acum la minime din cauza diverselor “crize” externe care nu tin de evolutia lor.

  17. Cristian Dumitru spune:

    Te rog sa nu ma jignesti cu articole de genu asta. Citeste si tu ce comenteaza lumea la articolul respectiv.

  18. schumi spune:

    astept un raspuns la cele 2 postari de mai sus cu respect.

  19. Cristian Dumitru spune:

    Shumi, am observat si eu o oarecare sezonalitate in evolutia bursei din ultimii ani, dar de fiecare data s-a suprapus cu o slabiciune la nivel macro si niciodata nu a fost exact in aceeasi perioada. Nu ma astept sa vedem o evolutie asemanatoare anul asta pentru ca dupa cum ai vazut toata lumea se astepta ca bursa sa creasca in ianuarie, cum a crescut in fiecare an si in schimb a scazut. Lucrurile sunt dinamice, in continua schimbare. Anul trecut am mai observat o chestie si anume ca SIF-urile au crescut inainte de ex-dividend si daca cumparai imediat dupa ex-dividend ieseai in pierdere practic. Deci nu exista nicio reteta sigura de castig bazata pe sezonalitate, gen cumperi in mai si vinzi in februarie.
    Cat despre decizia mea de cumparare din februarie spun numai ca la momentul respectiv nu exista niciun indiciu cu privire la Crimeea. Intre timp Rusia a anexat Crimeea, s-a rupt guvernul Ponta, SIF-urile au dezamagit cu propunerile de dividende, Fed-ul a redus stimulul si a dat semanele ca va creste mai repede dobanzile, toate neasteptate si cu impact negativ pentru bursa si totusi pierderile de pana acum sunt minore, in jur de 3%, care se pot recupera in 2-3 zile.

Lasati un comentariu