- economictimes.ro - http://economictimes.ro -

Portofoliul virtual EconomicTimes.ro 8 februarie. Pozitionare pentru cresterea bursei

Posted By Cristian Dumitru On 8 februarie 2014 @ 0:43 In Actiuni,Ghidul investitorului,Portofoliu virtual | 20 Comments

Ce este portofoliul virtual al EconomicTimes.ro

[1]Portofoliul virtual al EconomicTimes.ro a fost lansat pe data de 7 octombrie 2011 si este  administrat de editorul publicatiei, Cristian Dumitru.

Strategia pe care o voi pune in practica este una de administrare activa a portofoliului in vederea obtinerii de randamente peste media pietei (indicilor bursieri).  In vederea realizarii acestui obiectiv ma voi folosi de doua componente si anume: 1) un timing eficient al pietei pe termen mediu (6 luni – un an) prin pozitionarea pe cash atunci cand intuiesc ca piata urmeaza sa scada si reintrarea la cumparare cand anticipez ca piata va creste 2) printr-o selectie a actiunilor in cadrul portofoliului pe care le consider ca avand perspective mai bune de crestere decat actiunile  incluse in structura indicilor  bursieri sau devierea de la ponderile acestora in structura indicilor.

Portofoliul este unul cu caracter orientativ si nu ne asumam raspunderea pentru deciziile de investitii pe care le veti lua pe baza acestui material iar autorii siteului isi rezerva dreptul de a detine la anumite momente actiuni prezentate in aceasta sectiune.

Istoric portofoliu

DataCashActiuni
8 Oct. 201110.000 RON0 RON
Sold 24 ian. 20125,3 RON9.994,7 RON
Sold 22 mar. 201210.104 RON0 RON
Sold 21 sep. 20120 RON10.778 RON
Sold 21 oct. 20124.412,5 RON6.386   RON
Sold 28 dec. 201228,9 RON11.441 RON
Sold 21 mar. 201312.528 RON0 RON
Sold 11 iun. 20135 RON12.473 RON
Sold 25 nov. 201314.080 RON0 RON
Sold 1 feb. 2013 – final zi14 RON13.995 RON
Randament mediu anualizat de la lansare15,27% 
Randament portofoliu de la lansare incluzand comisioane de tranzactionare40,1% 
Randament indici in aceeasi perioada (8 oct 2011 –  8 feb. 2013)
BET-C19,81%
BET39,94%
BET-FI84,78%
BET-XT47,31%

 

 Actiune% portofoliuPret achizitie Valoare (lei)EvolutieBeta (indice volatilitate)
Petrom (SNP)8,3%0,4651.162,50,0%0,95
SIF Banat-Crisana (SIF1)9,5%1,3351.335,00,0%1,75
SIF Moldova (SIF2)10,3%1,4381.438,00,0%1,74
Romgaz Medias (SNG)9,4%33,091.323,60,0%0,8
Transgaz Medias (TGN)13,1%183,251.832,50,0%0,84
Transelectrica (TEL)10,8%15,141.514,00,0%0,74
BRD Societe Generale (BRD)8,8%8,81.232,00,0%1,18
Compa Sibiu (CMP)8,0%0,55951.119,00,0%1,57
Banca Carpatica (BCC)7,3%0,0681.020,00,0%0,8
Rompetrol Well Serv. (PTR)7,3%0,511.020,00,0%0,61
EBDAXTL297,1%33,3999,00,0%11,86
Cash0,1%14,4
Total100,0% 14.010,00,00%1,87

Context de piata

In data de 8 februarie am decis sa reiau expunerea pe bursa in cadrul Portofoliului Economictimes.ro datorita imbunatatirii datelor macro la nivelul statelor din zona euro, care au fost peste asteptari cat si a faptului ca pietele externe dau semnale de redresare dupa o perioada scurta de corectii.

Contextul extern favorabil si imbunatatirea situatiei de pe plan local ar trebui sa sustina bursa de la Bucuresti in perioada urmatoare.

BNR a dat saptamana trecuta din nou o mana de ajutor, reducand dobanda de politica monetara la 3,5% care va sustinecreditarea. Investitiile straine directe dau semnale de asemenea de revenire.

In cadrul Portofoliului Economictimes.ro am mizat pe companii care cred ca vor raporta rezultate bune in perioada urmatoare, companii care par subevaluate raportat la dividendele pe care le vor acorda anul acesta si actiuni financiare care ar urma sa profite de pe urma reluarii creditarii.

Am decis sa acord o pondere mai mare actiunilor Transgaz in portofoliu pentru ca aici vad un pontetial mai mare de crestere in viitor datorita randamentelor mari din dividende, profiturilor in crestere si a gradului mai mare de subevaluare fata de alte companii de pe bursa.

Ma astept de asemenea la rezultate bune in special la Petrom, Transelectrica si Rompetrol Well Services.

Bancile cred ca sunt o necesitate in perioada actuala de relaxare a politicii monetare si stimulare a creditarii de catre BNR si guvern.

Pietele externe, care s-au corectat in ultima perioada cred ca isi vor relua trendul de crestere si ca urmare am luat o pozitie de cumparare pe indicele DAX (EBDAXTL29).

Strategia mea pe baza de indicatori macro a semnalat “cumparare” pentru luna februarie dupa ce in ianuarie a semnalat “vanzare” , iar strategia pe baza de medii mobile indica in continuare “cumparare”.

Randamentele care se puteau obtine din martie 2007 pe baza acestor strategii cu un portofoliu pe structura indicelui BET-C, se pot vedea mai jos. Portofoliile implica ramanerea pe actiuni (ponderi dupa structura BET-C) cand aceste strategii dau semnal de cumparare si vanzarea lor si pastrarea banilor cash cand semnaleaza vanzare.

randamente strategii [2]

Ocazional voi prezenta ce semnale dau cele doua strategii si cum au evoluat ele in timp. Mai jos se poate vedea o asemenea evolutie simulata in timp a strategiilor. Randamentele nu includ dividende dar nici costuri de tranzactionare si sunt prezentate cu titlu pur demonstrativ.

strategii [3]

Scaderile de randamente inregistrate de aceste strategii in 2010 dupa cum se poate observa pe grafic s-au datorat masurilor extraordinare de austeritate luate de guvern, respectiv evenimente extraordinare, care nu pot fi modelate intr-o strategie automata de tranzactionare. Printr-un management de portofoliu adecvat aceste pierderi pot fi, daca nu evitate ,cel putin reduse semnificativ.


Article printed from economictimes.ro: http://economictimes.ro

URL to article: http://economictimes.ro/portofoliul-virtual-economictimes-ro-8-februarie-pozitionare-pentru-cresterea-bursei/

URLs in this post:

[1] Image: http://economictimes.ro/portofoliul-virtual-economictimes-ro-27-iulie-cum-va-arata-luna-august-pe-burse/portof-virtual-31/

[2] Image: http://economictimes.ro/40509/randamente-strategii-10/

[3] Image: http://economictimes.ro/40509/strategii-21/

Copyright © 2010 economictimes.ro. All rights reserved.